עיונים במורשתו של קורצ'אק

מבחר של מכתביו של המחנך הדגול יאנוש קורצ'אק (1942-1879) – סופר, רופא, מחנך והוגה דעות יהודי-פולני. קורצ'אק היה מנהלם של בתי יתומים, שהיוו את אחד הניסיונות המוקדמים ביותר בחינוך דמוקרטי ובניהול אוטונומי של חברות ילדים.
יצירותיו נכתבו לאורך כל חייו והן מתארות ניסיון חינוכי יחיד במינו. קורצ'אק גילה רגישות יוצאת דופן לעולמם של הילדים כולם – גם ילדי הרחוב וגם ילדי השכבות המבוססות. מעיון בכתביו ניתן לגלות את משנתו החינוכית ההומניסטית ופורצת הדרך כי כל ילד זכאי לתשומת לב, לדאגה לצרכיו הבסיסיים, אך גם לאחריות על עצמו ועל סביבתו. בספריו הוא מדגים את הטעויות והסכנות הגלומות באי-הבנת עולמם של הילדים, אך גם מציע תיקונים וחלופות המיועדים למחנכים.
בכתבי קורצ'אק ניתן למצוא תובנות אנושיות מרתקות מכל נקודות המבט: ההורים, המחנכים, והילדים עצמם.
סדרת "עיונים במורשתו של קורצ'אק" מכילה תרגומים ראשוניים ליצירותיו, קטעים מיומניו מתקופת הגטו, מאמרים על גישתו החינוכית ועוד.

הספר "הנריק גולדשמיט – יאנוש קורצ'אק – האדם, המחנך והסופר" הוא ספר ביוגרפי מפי ד"ר שבח אדן, המשווה בין גישתו של קורצ'אק לבין מחנכים פרוגרסיביים נוספים.

"סיפורי קורצ'אק למורה ולמדריך" מכיל סיפורים קצרים מפיו עטו של קורצ'אק עם רעיונות להפעלה חינוכית באמצעותם.

לשאלות נוספות על כתבי קורצא'ק או להזמנת הרצאות בנושא חינוך עפ"י קורצ'אק, ניתן לפנות ללבנת פרידמן בכתובת דוא"ל januszkorczakil@gmail.com.
הספרים מובאים באדיבות בית לוחמי הגטאות.