בקרוב: לחיי הספרים שבדרך !

מסכת של יריב בן אהרון ל"עיר היונה" / נתן אלתרמן

בשנת תרע״ח (1918) נשא ח״נ ביאליק דברים בבית המדרש למורים ״תרבות״ באודסה וטען כי ״עם חתימת כתבי הקודש כאילו נפסק כוח היצירה האפית. אין אנו מוצאים אף ספר אחד שבו יסופר לנו סיפור שלם כעין הסיפורים שבתנ״ך״. כמו בתגובה לדברי ביאליק, ב־1957 מחבר משורר התחייה נתן אלתרמן את האפוס ״עיר היונה״.
באפוס שירי זה מגולל אלתרמן את סיפורו של העם המגיח מתוך הגטאות והמחנות, מעפיל לארץ ישראל, נלחם על עצמאות ובונה את מדינתו הצעירה. בכתיבתו העשירה והייחודית מכונן משורר התחייה את האפוס החדש הקם לעם היהודי – האפוס החלוצי.

הייתה גם אהבה בגטו / מארק אדלמן

ספרו האחרון של מנהיג ה׳בונד׳ במרד גטו ורשה, אשר לחם כתף אחת עם מנהיגי המרד: מרדכי אנילביץ׳, אנטק צוקרמן וצביה לובטקין. לאחר המלחמה נותר בפולין בשל השקפתו ה׳בונדיסטית׳ בעוד שחבריו הציונים עלו לארץ ישראל. בפולין נודע כגיבור לאומי, מנתח לב נודע, חבר פרלמנט וממקימי תנועת ׳סולידריות׳ שהובילה את פולין לדמוקרטיה.
זהו ספרו האחרון של אדלמן, המתאר את זכרונותיו מהגטו. אדלמן מספר לנו כי בניגוד למקובל לחשוב דווקא ״הייתה אהבה בגטו״. הספר, הרואה אור לראשונה בעברית, נכתב על־ידי העיתונאית הפולנייה פאולה סביצקה מתוך שיחות עם אדלמן, ומתורגם מפולנית על־ידי מיכאל הנדלזלץ.

תיאורית הצרכים בכתבי מארקס / אגנס הלר


ההגות החברתית והכלכלית מכל הזרמים מדגישה את האידיאל של חברה המשרתת את צרכיו של האדם, אולם מהם אותם צרכים וכיצד הם נוצרים?
שאלות מסוג זה נותרות ללא מענה. בניסיון למצוא תשובות לשאלות אלה פונה אגנס הלר, פילוסופית יהודייה ממוצא הונגרי, לכתביו של אחד מאבות ההגות החברתית־כלכלית המודרנית, קרל מרקס. הלר סוקרת בשיטתיות את כתביו כדי לזקק מהם את תובנותיו ומחשבותיו לגבי צרכים ולגבי השפעתם החוזרת על צורת החברה והכלכלה.
הכותבת היא פילוסופית ידועה באירופה ובארצות־הברית. זהו ספרה הראשון שרואה אור בעברית.

מחברת מחקר: ערים מעורבות בישראל

מחברת מחקר זו עניינה בקיום עתיק היומין של יהודים וערבים בארץ ישראל אלה לצד אלה ביישובים מעורבים, במטרה לנסות ולשרטט את הנתיב הנכון שיאפשר גם בעתיד קיום משותף של יהודים וערבים בארץ ישראל – קיום שמבוסס על שלום ושוויון. המחברת נפתחת בבחינת הקיום המשותף של רוב ומיעוט לאומי במדינות אחרות, אופן יצירתו וההתמודדות איתו. בהמשך מתוארת התפתחות הקיום היהודי־ערבי בארץ ישראל במאות האחרונות ועד להקמת מדינת ישראל. עם הקמת המדינה נבחנת מדיניות ממשלות ישראל כלפי הערים המעורבות, ונבחנות מגמות ההקצנה בציבור היהודי ובציבור הערבי. לבסוף מציעה המחברת כיווני פעולה אפשריים בערים המעורבות, אל מול התחזיות הפסימית הנובעות מהמשך קיומה של המדיניות הנוכחית.

מחברת מחקר: חמאס – החברה הישראלית והחברה הפלסטינית במבחן הפונדמנטליזם האיסלאמי

מחברת המחקר בוחנת לעומקה את תנועת החמאס – ההיסטוריה שלה, אופייה, המגמות השונות הקיימות בה ומטרותיה. כל זאת בכדי לסמן בצורה ברורה את השותפים והאויבים של הסיכוי לשלום בתוך החברה הפלסטינית. המחברת פותחת בהיסטוריה של החמאס, החל מהקמת תנועת האחים המוסלמים בשנות השלושים של המאה העשרים במצרים ועד עלייתו של הארגון לכדי השפעה ממשית במרחב המזרח־תיכוני. לאחר מכן נבחנים הרעיונות והאידיאולוגיה של החמאס, הפוליטיקה הפנימית של הארגון ואופני פעולותו. לבסוף מעמיקה המחברת במניעים המובילים למדיניות שאותה נוקט החמאס כלפי מדינת ישראל.