תודה!

 

דבר ראשון, אנחנו רוצים להגיד תודה! השבוע עברנו את ה-1000 לייקים בפייסבוק. אם אתם לא חלק מה-1000 האלו נשמח אם תצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו.


 

הדבר השני הוא תזכורת למחר:

יומעיון הפרטות בישאל
מחברות המחקר להתחדשות התיאוריה הביקורתית הן סדרת מחקרים ביקורתיים המעמיקים בסוגיות חברתיות מרכזיות ומעצבות בחיי אזרחי ישראל ומדינות העולם. דרך עיסוק בנושאים אלו אנו מקווים לתת לכלל החברה הישראלית כלים להבנת התהליכים השונים הקורים סביבנו.
מחברות המחקר נכתבות במרכז ההדרכה "בדרכי נועם" שפועל מזה כשנתיים. המרכז שם לו למטרה לפתח את החשיבה הביקורתית ככלי לעיצוב ושינוי החברה הישראלית, על ידי כל אחד ואחת המעוניינים בכך. מרכז ההדרכה מאפשרלבאים בשעריו לחקור נושאים שונים הקשורים לחברה הישראלית, בליווי מדריכים מהמרכז.
אנו מתכבדים להזמין אתכם ליום עיון שבו תוצגנה שלוש מחברות מחקר חדשות של מרכז ההדרכה. יום העיון יציג בין השאר את המחקרים שנכתבו ונכתבים במרכז ההדרכה בשנה האחרונה.
 

שמחים להציג את מחברות המחקר החדשות!

שלוש מחברות המחקר החדשות שהצטרפו אלינו הן:

כבר לא שלנוכבר לא שלנו – שלושה סיפורי הפרטה בישראל

בשלושת העשורים האחרונים עובר המשק הישראלי תהליכי הפרטה מואצים ונרחבים. שירותים חברתיים שהיו בעבר באחריות המדינה מועברים למיקור חוץ, וחברות מכלל תחומי החיים, שבעבר היו קואופרטיבים בבעלות ממשלתית, עוברות לידיים פרטיות – פעמים רבות לידיהם של בעלי הון. לתהליך זה השלכות מרחיקות לכת על כלל החברה הישראלית – שחיקת הסולידאריות החברתית שאפיינה אותה בעבר ושהביאה לגידול ניכר בפערים החברתיים ולעלייה חדה בשיעורי העוני.

מחברת מחקר זו מורכבת משלושה מחקרים שונים, מציגה שלושה תהליכי הפרטה שונים, ושואלת מדוע אלה קרו, כיצד, ובאיזה אופן הפרטות אלה השפיעו על חיינו.

"בעבור חופן דולרים" מביא את סיפורו של קואופרטיב תנובה. במחקר נבחן כיצד קואופרטיב חקלאי, משמעותי ורווחי, שהיה גם אמצעי לשיווק תוצרת ששירת אלפי חקלאים בישראל, נמכר בעבור נזיד עדשים.

"משחקים באש" מביא את סיפור ההפרטה הזוחלת של מערך הכבאות הישראלי. המחקר מפרט את תהליך החלשת מערך הכבאות, צמצומו והעברת וחלקים ניכרים ממנו לשליטת ידיים פרטיות ושיקולי שוק.

"בעל המאה" חוקר את הפרטת הבנק ששימש כמנוף להקמת היישוב היהודי בארץ ישראל – בנק לאומי. במחקר זה נבחן כיצד רכוש שלמעשה היה רכושו של כלל העם היהודי הפך לרכושם של בעלי הון, ומיהם האנשים שדחפו לכך והרוויחו מהמהלך.

חמאסחמאס – חברה במבחן הפונדומנטליזם

תנועת החמאס הוקמה בשנות השמונים המאוחרות של המאה העשרים, ומאז ועד ימינו הספיקה לשנות לבלי היכר את מאזן הכוחות הגאו-פוליטי באזורנו. חמאס, הפועלת כתנועה עממית אסלאמית-קיצונית, כמפלגה פוליטית פרגמטית וכארגון טרור, הפכה להיות גורם מרכזי בחברה הפלסטינית, ובשל כך גם בסכסוך הישראלי-פלסטיני. בימינו, חמאס היא 'שחקן' שלא ניתן להתעלם ממנו.

מחברת זו מביאה את סיפורה של תנועת החמאס החל משורשיה האידיאולוגיים וההיסטוריים, דרך גלגוליה הרבים, ועד לצורתה הנוכחית בעשור השני של שנות האלפיים. במחברת נבחן את מקומה של חמאס בתוך מאבקי הכוחות בחברה הפלסטינית ואת מערכת היחסים הסבוכה בינה לבין ישראל.

בנוסף, נכיר את הכוחות השונים הפועלים על תנועה זו, ונבאר כיצד ביכולתנו להשפיע עליה באופן אפקטיבי, ולחזק את הכוחות המתונים בחברה הפלסטינית, במטרה לקדם שלום בר-קיימא.

מונדרגוןמונדרגון – אנושיות בעבודה

מונדרגון, התאגדות קואופרטיבית שקמה בחבל הבסקים שבספרד בסוף שנות החמישים, מהווה אחד מהניסיונות המקיפים והגדולים ביותר באורח חיים קואופרטיבי. תאגיד מונדרגון יצר בחבל הבסקים רשת ייחודית של סוגי קואופרציה מקיפים ומעמיקים – החל ממפעלים קואופרטיביים, דרך בנק קואופרטיבי ומוסדות חינוך וכלה ברשתות צריכה, כשבמרכז מפעליה יושבת השאיפה להפוך את העבודה לאנושית יותר. לאורך שנות קיומו, נבנו במונדרגון כלים כלכליים-חברתיים שונים לחלוטין מאלו שקיימים בסביבתו בספרד ובאירופה כולה, שאפשרו את קיומה של חברה ותעשייה סולידריות, שיתופיות ומתקדמות.

במחברת זו נציג את ההיסטוריה של התאגיד; את המבנה הייחודי שלו, המקיף מאות אלפי-בני אדם; ואת הכלים החברתיים והכלכליים הייחודיים שהתאגיד פיתח. כל זאת מתוך רצון להבין את הכלים של החברה הקואופרטיבית שבמונדרגון ולבחון כיצד בכוחנו ללמוד מזו ולהקים תשתיות קואופרטיביות במדינת ישראל של שנות האלפיים.